VENSKABER! Mange højtbegavede har oplevet venskaber, hvor de enten må gå på kompromis med dybden eller tage en mere styrende rolle, simpelthen fordi de er evnemæssigt anderledes sammensat end gennemsnittet og derfor ofte tænker hurtigere og har en mere omfattende forståelse af kompleksitet i verden omkring sig. Når der ikke er en hurtig ping-pong, kan de komme til at tage styring, eller må lægge bånd på sig selv for at tilpasse sig hastigheden. Det kan man snildt gøre – i en periode… Det kan på sigt føre til en følelse af at være for meget eller aldrig helt møde et rigtigt modspil. Og det kan være svært, for vi vil jo gerne have meningsfulde relationer, hvor vi både kan give og få. Vi ønsker venskaber, hvor vi kan være os selv uden at skulle tilpasse os hele tiden – og hvor vi ikke nødvendigvis skal være dem, der altid styrer samtalen, planlægger aktiviteterne eller forklarer koncepterne. Det kan være frustrerende, når vi føler, at vi enten må nøjes eller tage føringen, fordi det er det eneste alternativ til at stå udenfor. Måske tvinger samspillet den højtbegavede ind i en rolle, som vedkommende ikke helt har lyst til at være i, men ikke ser anden løsning end at påtage sig.
Så hvordan skaber vi en bedre balance?
– Vær bevidst om, hvad du får ud af dine venskaber. Det er okay at have forskellige typer af venskaber til forskellige behov. Nogle relationer kan handle om hyggeligt samvær uden dybe samtaler, mens andre kan give den intellektuelle gnist, du savner. Det er ikke enten-eller – men en balance, du kan styre mere bevidst.
– Søg fællesskaber, hvor du naturligt møder modspil. Det kan være faglige netværk, nichefællesskaber (f.eks. Mensa eller Gifted Children) eller andre steder, hvor dine interesser og refleksionsniveau er normen snarere end undtagelsen. Det kan være helt saliggørende at finde mennesker, hvor samtalerne flyder frit uden, at du skal bremse dig selv eller tage styringen hele tiden.
– Vær åben om dine behov – også overfor dine venner. Hvis du ofte er den, der tager initiativ, styrer samtalen eller planlægger aktiviteterne, kan det være en god idé at tage en snak om det. Det kan jo også godt være, at din ven har noget feedback til dig, som du selv kan vokse af.
– Sidst men bestemt ikke mindst: Accepter, at alle relationer ikke kan rumme det hele. Ingen venskaber dækker alle behov, og det er okay. Det vigtigste er at skabe et netværk, hvor du samlet set får både nærvær, modspil, sjov, inspiration og friheden til at være dig selv.